מי הוא מוזיקאי?

מי הוא מוזיקאי? על המשקל של "מי הוא יהודי?" זו שאלה שהרבה שואלים. כי הרי אף אחד לא שואל מי הוא רופא? זה ברור! מי שלמד בבית ספר לרפואה וסיים ומטפל באנשים, לא?? ומוזיקאי? כל מי שמחזיק גיטרה? כל מי מלחין שיר בחדר? נגן ג'ז רציני? קלסיקאי מחונן?

 

אני חושב שאין מי שיכול לענות על השאלה הזאת ברצינות אבל אני גם חושב שאין מוזיקאי שלא חשב על זה בהקשר של עצמו. אני חייב לומר שעד היום אני לא יודע באיזה רגע הפכתי להיות מוזיקאי ובאיזה רגע יכולתי לומר: רוני, אתה מוזיקאי! לא נשמעו תרועות של חצוצרות. אתם יודעים מה, עזבו חצוצרות – הייתי מסתפק אפילו במשרוקית.

 

האמת היא שכשאני עושה fast rewind אני קולט שאחד הרגעים בהם התחלתי להבין שאני מוזיקאי (אולי קצת..) זה שהתחלתי להבין מה קורה באלבום המופלא הזה שנקרא Ten summoner's tales של אחד האמנים האהובים עליי ושהשפיעו עליי רבות – סטינג! אני זוכר שכנער רוקיסט עם גישת ה "fuck off" הידועה בציבור, לא כלכך הבנתי בהתחלה מה הוא רוצה ממני. "כאילו מה? אין כאן דיסטורשנים ולא כאן זקנים ארוכים וגולגלות ואף אחד לא מת בקליפים שלו??" בואו נאמר שנטיית לבי הראשונה הייתה "וואט אבר" אבל לאט לאט העניין הזה החל לחלחל לתוכי והפשטות התחכומית שלו הפליאה אותי.

 

אני יודע, הביטוי "פשטות תיחכומית" נשמע פלצני בעליל אבל אין לי איך להגדיר אותו אלא ככזה. מה שאני אוהב בו שלכל דבר אצלו יש הצדקה מוזיקלית. יש הרבה אמנים מאוד מורכבים ביצירתם ולעתים מורגשת שם טכנוקרטיה לשמה עד לנקודה שאתה בא ואומר: "עזוב אותי באמ'שך". אבל אצלו, גם כשיש משקלים משתנים או משקלים אי זוגיים כאלו ואחרים אתה מאמין לו שזה נעשה מתוך נאמנות מוחלטת לשיר. אבל רגע, אני היוצר! השיר צריך להיות נאמן לי! יגידו כאלו ואחרים אך האמת שכשהבנתי שאני מוזיקאי, זה היה בעקבות התובנה שאין לי שום זכות להחליט.

 

השיר, גם אם הוא לא נוצר עדיין בשלמותו, הוא זה ש "מחליט עליי". אני רק נהג המונית שלו, כלי הקיבול שלו, הצינור שלו (לעוד דימויים שחוקים למוות חייג: 0544..). בקיצור הבנתם. סטינג בשבילי הוא בדיוק כזה. וכששמעתי בפעם ראשונה את הפזמון של Seven days, נפתחה לי הנשמה. פשוט כך. והעובדה, שהתרגשתי מזה כל כך נוכח העובדה שהבנתי מה קורה שם מבחינה מוזיקלית, גרמה להבין שאני מוזיקאי (לפחות זה היה אחד מהרגעים האלה.)

 


מעניין אותי לדעת, האם יש לכם רגע כזה שאתם יכולים להיזכר בו? זה מעניין כי אולי זה יפתח אצלי עוד משהו.
בא לכם לקרוא דברים נוספים שלי? אתם מוזמנים לניוזלטר שלי ולקבל דברים שלא תמצאו בפייסבוק http://eepurl.com/by5wQb

אם אתם לא מכירים את Seven days תעשו לעצמכם טובה ותקשיבו:

התמונה של ‏רוני אמיר‏.
נשלח ב בלוג עם התגית: , ,
2 comments on “מי הוא מוזיקאי?
  1. מאת gnh,:

    אתה צודק ברפאה יש מסלול מסודר להתמחות שבסופו אתה נבחן ומקבל תעודת מומחה.

    מצד שני מוצרט גם לא היה יכול לקבל תעודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*